A scene showing a person with the Architektai (INTJ) personality type

Architektai

INTJ-A / INTJ-T

Įžanga

Mintis yra žmogaus didybė. Žmogus yra nendrė, silpniausia gamtoje, bet jis yra mąstanti nendrė.

BLAISE PASCAL

Tai vienas rečiausių ir ypatingomis strateginėmis savybėmis pasižyminčių asmenybių tipų. Architektai (INTJ) sudaro vos 2 proc. populiacijos, o šiam tipui priklausančių moterų itin mažai – vos 0,8 procento. Dėl to Architektams susirasti panašaus mąstymo, intelekto ir įžvalgos žmogų – tikras iššūkis. Šie žmonės yra lakios vaizduotės, ryžtingi, ambicingi, bet kartu ir uždari, stebinančiai smalsūs, nemėgstantys švaistyti laiko.

Žinių troškimas

Įgimtas Architektų smalsumas atsiskleidžia dar ankstyvojoje vaikystėje, todėl neretai jie pravardžiuojami knygų graužikais. Toks epitetas daugumai bendraamžių greičiausiai būtų įžeidimas, tačiau patys Architektai tuo netgi didžiuojasi, puikiai žinodami, koks didelis ir įvairiapusis jų žinių bagažas.

Architektams taip pat patinka dalytis savo įgytomis žiniomis, tačiau tik iki tol, kol pokalbis pasuka link kasdienių rūpesčių ar apkalbų. Tuomet tikėtina, kad Architektas daugiau ar mažiau mandagiai pasišalins, kad galėtų savo laiką leisti produktyviau.

Jūs neturite teisės į savo nuomonę. Jūs turite teisę į savo pagrįstą nuomonę. Niekas neturi teisės būti neišmanėliu.

Harlan Ellison

Versdami daugelį stebėtojų gūžčioti pečiais, Architektai dažnai gyvena kupiną prieštaravimų gyvenimą. Tačiau giliau pažvelgus, tie prieštaravimai dažnai yra visiškai logiški, bent jau iš racionalumo perspektyvos. Pavyzdžiui, Architekto mintys ir idėjos tuo pačiu metu gali būti persmelktos ir paties svajingiausio idealizmo, ir kartaus cinizmo.

Tokį derinį iš pirmo žvilgsnio yra išties sunku įsivaizduoti. Jis egzistuoja dėl nuoširdaus Architektų įsitikinimo, kad su pakankamomis pastangomis, sumanumu ir atidumu galima toli eiti – tačiau jie tuo pačiu metu žino, kad daugelis žmonių yra tiesiog pernelyg tingūs, neįžvalgūs ar savanaudiški, kad galėtų iš tiesų kažką įgyvendinti. Vis dėlto toks ciniškas požiūris į realybę nekliudo Architektams siekti užsibrėžtų tikslų, kurie, jų galva, yra verti pastangų.

Architekto/-ės (INTJ) asmenybės tipas

Efektyvumo paieškos

Architektai spinduliuoja pasitikėjimą savimi ir paprastai yra apsupti paslaptingumo auros. Jų įžvalga, originalios idėjos ir nepriekaištinga logika dažnai leidžia jiems pasiekti užsibrėžtus tikslus ir pakeisti status quo remiantis vien tik valios tvirtybe ir užsidegimu.

Kartais gali atrodyti, kad Architektai tiesiog negali susilaikyti neišardę ir iš naujo nesudėlioję visko, prie ko prisiliečia, įkvėpti savo perfekcionizmo ir efektyvumo siekio – nesvarbu, ar tai būtų abstrakti idėja, ar egzistuojanti sistema. Tie, kas Architektų požiūriu, nėra pakankamai talentingi, kad greitai susigaudytų, kas vyksta ar, dar blogiau, nemato to prasmės, gali akimirksniu ir visam laikui prarasti Architektų pagarbą.

Taisyklės, apribojimai ir tradicijos Architektams yra kaip raudona drobė jaučiui – anot šių žmonių, nėra tokio dalyko, kurio nebūtų galima kritikuoti ar persvarstyti. Gavę progą, Architektai patys imasi ką nors keisti, nelaukdami kitų pritarimo. Jų planai ne visada atsižvelgia į kitų žmonių jausmus ar norus, tačiau niekas negalėtų teigti, kad jie yra neefektyvūs ar neoriginalūs.

Iš prigimties nepriklausomi Architektai trokšta atsikratyti kitų žmonių lūkesčių ir įgyvendinti savo pačių idėjas.

Architektai nėra impulsyvūs, nors kartais taip gali pasirodyti. Jie visada stengiasi išlikti nešališki ir atsargūs, kad ir koks patrauklus atrodytų galutinis tikslas. Kiekviena idėja, tiek gimusi Architekto galvoje, tiek pastebėta aplinkiniame pasaulyje, turi būti įvertinta atsakant į klausimą „Ar tai logiška?“ prieš Architektui imantis veiksmų. Šio tipo žmonės tokį filtrą taiko kone viskam ir dėl to dažnai įklimpsta į bėdą.

Socialiniai trikdžiai

Architektai puikiai geba įgyti ir panaudoti žinias pasirinktose srityse, kas jiems suteikia daug pasitikėjimo savimi. Tačiau viena sritis juos kone visada priverčia kluptelėti – tai yra viskas, kas liečia bendravimą su kitais žmonėmis. Neišvengiami pašnekesiai apie menkniekius ar nekaltas melas jau savaime yra iššūkis asmenybės tipui, bet kokia kaina besistengiančiam išlaikyti savo principus, tačiau šią situaciją dar labiau apsunkina tai, kad Architektai nuoširdžiai netiki dauguma nerašytų visuomenės normų.

Ironiška, tačiau dažnai tinkamiausia išeitis Architektams yra susitelkti ties savo pomėgiais ir darbais užuot bandžius kažkuo apsimesti. Grįžę į pamėgtą šešėlį, Architektai dažnai atgauna autentiškumą ir įgimtą pasitikėjimą savimi, kas tuomet ir pritraukia panašaus temperamento ir interesų žmones.

Architektams būdinga eiti per gyvenimą lyg per didžiulę šachmatų lentą, sumaniai ir apgalvotai kilnojant figūras, ieškant naujų taktikų ir strategijų bei išlaikant pranašumą prieš pasitaikančius konkurentus, tuo pačiu nepaaukojant savo laisvės. Tai toli gražu nereiškia, kad Architektai yra nejautrūs ar neskrupulingi – tačiau jų uždarumas ir nenoras pasiduoti akimirkos emocijoms jautresnius tipus gali priversti jaustis nejaukiai. Dėl šios priežasties daugybė piktadarių (ir neįvertintų herojų) filmuose ar knygose yra modeliuojami būtent pagal šį asmenybės tipą.

01

Garsūs Architektai