ISTP tipas („Virtuozas/-ė“)

Aš norėjau gyventi kitokį gyvenimą. Neturėjau jokio noro kiekvieną dieną eiti į tą pačią vietą, matyti tuos pačius žmones ir dirbti tą patį darbą. Aš norėjau įdomesnių iššūkių.

Harrison Ford

ISTP tipo žmonės turi daug įdomių savybių, galinčių dažnai nustebinti ir sugluminti aplinkinius. Iš vienos pusės, šie žmonės yra gana uždari ir šaltakraujiški; iš kitos pusės, jei tik kas nors juos sudomina, ISTP gali staiga tapti kur kas spontaniškesniais ir entuziastingesniais. Daugumą kitų asmenybės tipų nėra sunku atpažinti, nes jie turi aiškiai matomas savybes – tuo tarpu ISTP yra kur kas paslaptingesni ir netgi gerai juos pažįstantys žmonės kartais negali numatyti jų reakcijos.

ISTP tipas

ISTP tipo žmones paprastai traukia mechaniniai, praktiniai projektai bei idėjos. Jie ilgą laiką gali būti labai ramūs – tačiau vidinis ISTP spontaniškumas niekur nedingsta. Jis tiesiog lieka užnugaryje, kaupdamas energiją ir laukdamas progos ją visą išleisti vienu metu. Būtent tas energijos protrūkis dažnai nustebina visus aplinkinius, ypač jei jie to dar nėra patyrę. ISTP tipo žmonės puikiai moka valdyti savo energiją, taupydami ją svarbiems dalykams.

Šio tipo žmonės yra gana uždari ir tai sukelia problemų aplinkiniams, bandantiems išsiaiškinti, kas vis dėlto vyksta ISTP galvoje. ISTP taip pat gali netikėtai užsispirti ir pradėti ginčytis, ypač kai kas nors ima kritikuoti jų požiūrį ar įpročius – toks elgesys nėra įprastas šiai tipų grupei ir tai gali dar labiau sugluminti kitus žmones.

ISTP tipo žmonės turi labai gerą humoro jausmą, kuris gali tiek nuraminti įtemptą situaciją, tiek dar labiau viską pabloginti, jei ISTP pokštas bus palaikytas įžeidimu. ISTP nėra itin jautrūs ir jiems gali būti sunku pajusti ribas įtemptose situacijose – dėl to jie gali nejučia įskaudinti jautresnių tipų žmones.

Kitaip nei daugumai introvertiškųjų tipų, ISTP asmenybėms ne itin rūpi asmeninė erdvė – tačiau šis bruožas turi dvi puses. ISTP tipo žmonės nevengia išreikšti susidomėjimo kito žmogaus darbu, ir gali nustebti, jei to žmogaus reakcija nėra draugiška. Kita vertus, ISTP ne itin rūpi, jei kažkas kitas nori prisijungti prie jų darbų, jei tik tai neliečia ISTP principų ar gyvenimo būdo.

ISTP tipo žmonės turėtų atkreipti dėmesį į tokį savo bruožą, nes tikėtina, kad jie tame nematys nieko blogo. Vis dėlto, toks elgesys gali sukelti didelių problemų tiek darbo aplinkoje, tiek asmeniniuose santykiuose – dauguma žmonių saugo ir vertina savo asmeninę erdvę, ir ginasi, jei ji yra pažeidžiama.

ISTP tipui puikiai sekasi sujungti kūrybiškumą, laisvę ir praktiškumą. Šio tipo žmonės dažnai tampa puikiais inžinieriais ar mechanikais – tačiau jie remiasi praktine patirtimi ir vaizduote, o ne mokslinėmis teorijomis. Mokymasis ISTP žmogui gali labai greitai nusibosti, ypač jei jie nemato galimybės gautas žinias pritaikyti praktikoje. Tai dažnai lemia nesėkmes akademinėje aplinkoje – ISTP žmonėms kur kas geriau sekasi srityse, kur reikia praktinių įgūdžių. Šio tipo žmonės yra itin pastabūs ir puikiai moka improvizuoti, kas jiems suteikia didelį pranašumą praktiniuose užsiėmimuose.

Nors daugelį ISTP tipo žmonių traukia inžinerija ar su tuo susijusios profesijos, kai kurie iš jų imasi veiklos, kurią kiti tipai paprastai laiko pavojinga ar kupina streso. ISTP yra nepakeičiami krizinėse situacijose, kadangi tai jiems suteikia galimybę panaudoti savo spontaniškumą, praktiškumą ir puikią visų penkių pojūčių kontrolę. Tokių savybių dėka, ISTP tipo žmonės gali būti puikiais greitosios pagalbos darbuotojais, gelbėtojais, gaisrininkais, atletais, lenktynininkais ir t.t.

ISTP tipo žmonėms yra labai svarbūs sąžiningumo ir lygybės idealai. Šios asmenybės mieliau sulaužytų kokias nors taisykles nei nusižengtų paminėtiems idealams. Dėl to ISTP vargu ar galima pavadinti kantriais ar prisitaikančiais – jie mieliau rizikuos ir eis prieš srovę, bet bus tikri, kad jų principai nėra pažeidžiami.

Galiausiai, ISTP tipo žmonės yra optimistiški, dosnūs ir pasitikintys savo sugebėjimais – jei tik jie nėra įstumiami į kampą, apkraunami taisyklėmis ir nurodymais, ar verčiami kam nors įsipareigoti. Unikalios ir paslaptingos šio tipo savybės gali nepaliaujamai stebinti artimus žmones – tikėtina, jog ISTP ne kartą nustebins ir save.

Garsūs Virtuozai

Komentarai