INTJ asmenybės tipas (“Architektas/-ė”)

INTJ asmenybės tipas yra vienas įdomiausių ir rečiausių – aprėpiantis tik apie 2% populiacijos (INTJ tipo moterys yra itin retai sutinkamos – vos 0,8%), tokio tipo žmonės dažnai yra labai sumanūs, įžvalgūs ir paslaptingi. INTJ asmenybės taip pat pasižymi pasitikėjimu savimi, kuris atsiranda dėl didelio žinių kiekio, aprėpiančio daugelį sričių. Šis žinių troškimas tampa aiškiai matomas jau ankstyvoje vaikystėje („knygų graužikas“ yra dažna INTJ asmenybių pravardė) ir išlieka nepriklausomai nuo amžiaus.

INTJ tipas

Kuomet INTJ asmenybės tipą turintis žmogus įvaldo savo pasirinktą žinių sritį (ar kelias sritis), jis gali nedelsdamas pasakyti, ar žino atsakymą į tam tikrus klausimą. INTJ asmenybės pasitiki savimi srityse, kurias puikiai išmano – jie nemikčios, žinodami teisingą atsakymą, arba nevengs pripažinti, kad kažko nežino. Dėl to nekeista, jog šis asmenybės tipas yra laikomas pačiu savarankiškiausiu. INTJ žmonės yra labai išradingi ir įžvalgūs – šie bruožai įtikina kitus tiesiog priimti jų idėjas, jei ne dėl jų vertės, tai bent jau dėl INTJ ryžto ir pasitikėjimo savimi. Kita vertus, INTJ asmenybės paprastai nesiekia ir nesimėgauja dėmesiu – jei konkreti tema jų nedomina, jie savo nuomonę pasiliks sau.

„Jūsų teisė turėti savo nuomonę aprėpia tik įsitikinimus, kuriuos galite pagrįsti argumentais. Niekas neturi teisės turėti kvailą nuomonę.“

Harlan Ellison

INTJ asmenybes turintys žmonės yra perfekcionistai ir mėgsta tobulinti idėjas bei sistemas, su kuriomis susiduria. Kadangi INTJ iš prigimties yra smalsūs, tai vyksta gan dažnai. Tačiau kad ir kokia patraukli atrodytų idėja, INTJ visada liks objektyvūs, išlaikydami saugų atstumą ir apsvarstydami visas galimybes bei potencialią naudą. Šis bruožas yra itin būdingas INTJ tipo žmonėms. Jie abejoja viskuo ir visais, siekdami patys įvertinti konkretų faktą ar įvykį, užuot pasikliovę kitų žmonių nuomone.

INTJ asmenybės taip pat turi neįprastą ryžtingumo ir vaizduotės derinį. Tai reiškia, jog jie gali ir sukurti puikų planą, ir jį sėkmingai įgyvendinti. Įsivaizduokite milžinišką šachmatų lentą, kurioje figūrėles pastoviai perkėlinėja nematoma ranka, bandydama įvairiausias strategijas ir taktikas – daugmaž taip veikia ir INTJ vaizduotė. Šio tipo žmogus apsvarstys visas įmanomas situacijas ir apskaičiuos strategiškai palankiausius ėjimus, taip pat dažnai susikurdamas ir atsarginį planą. Dėl šios priežasties INTJ asmenybės paprastai pasiekia aukštumas savo pasirinktose srityse, jei tik jiems pavyksta rasti savo sugebėjimus gerai atitinkančią nišą.

Taisyklės, apribojimai ir neginčijamos tradicijos INTJ tipui yra kaip raudona drobė jaučiui – anot šio tipo žmonių, viską turėtų būti galima persvarstyti, jei situacija to reikalauja. Turėdami galimybę, INTJ mielai imsis vienašališkų veiksmų, kad įgyvendintų savo pažangias, kartais neatsižvelgiančias į kitų žmonių jausmus, ir kone visada itin originalias idėjas.

INTJ dažnai priima sprendimus nesitarę su kitais. Jie iš prigimties yra lyderiai ir puikūs strategai, tačiau neretai savo noru perleidžia lyderio poziciją kitiems jos siekiantiems. Bet toks poelgis gali būti apgaulingas ir netgi apskaičiuotas. INTJ tipo žmogus atsitrauks į šešėlį, dalyvaudamas tik pačiuose svarbiausiuose sprendimuose – tačiau vadovui suklydus nedelsiant reaguos ir perims valdymą. Šio tipo žmonės yra puikus „užkulisių vadovo“ pavyzdys.

Kiekvienas asmenybės tipas turi silpnąją pusę ir INTJ nėra išimtis. Yra viena sritis, kur jų protas tampa visiškai beverčiu – tai romantiniai santykiai. INTJ asmenybės tipą turintys žmonės puikiai sugeba mylėti ir rūpintis savo antrąja puse, tačiau ją susirasti jiems paprastai yra labai sunku.

Pagrindinė to priežastis yra tai, jog INTJ žmonės yra itin uždari ir racionalūs – jiems yra sunku suprasti sudėtingus bendravimo ir viliojimo ritualus. Flirtavimas ar žodžių žaismas šiems žmonėms yra svetimas, o tipiškos dėmesio priemonės jiems atrodo kvailos ir paviršutiniškos. Ironiška, tačiau dažniausiai INTJ tipo žmogus susiranda partnerį (-ę) tuomet, kai jo (-s) nustoja aktyviai ieškoti – kitaip tariant tada, kai sutelkia savo dėmesį į kitas sritis, dėl ko jų pasitikėjimas savimi vėl atgyja. Būtent pasitikėjimas savimi dažnai yra patraukliausias INTJ asmenybės bruožas.

Garsūs INTJ

Samantha Power
Arnold Schwarzenegger
Colin Powell
Vladimir Putin
Christopher Nolan
Ludwig van Beethoven
Friedrich Nietzsche

Išgalvoti INTJ

Walter White (“Heisenberg”) from Breaking Bad
Petyr Baelish (“Littlefinger”) from Game of Thrones
Tywin Lannister from Game of Thrones
Gandalf the Grey from The Lord of the Rings
The Architect from The Matrix
Katniss Everdeen from The Hunger Games
Seven of Nine from Star Trek: Voyager

Komentarai