Vaidmenys: Analitikai

Bendrosios asmenybės savybės: Intuityvumas (N) ir Apgalvojimas (T)

Galvotojai, bet ne robotai

Analitikų tipų žmonės – Architektai (INTJ), Logikai (INTP), Vadai (ENTJ) ir Novatoriai (ENTP) – garsėja meile racionalumui. Jiems būdinga viską apgalvoti ir jie stengiasi priimti sprendimus remdamiesi protu, o ne širdimi. Tačiau Analitikai tikrai ne robotai. Jų atvirumas naujovėms stimuliuoja vaizduotę, padeda rasti kūrybiškas strategijas ir motyvuoja gilintis į įvairius dalykus – apmąstyti intelektines temas, naujus interesus ar net beprotiškas schemas ir eksperimentines idėjas.

Šie žmonės siekia suprasti ir kurti. Nuo hipotetinio mąstymo jie lengvai pereina prie taktinių problemų sprendimų. Žinoma, šiuos plačius gebėjimus reikia tobulinti ir naudotis jais praktiškai. Kitu atveju aktyviai veikiantis Analitikų protas ims klaidinti ir skatins pačius svarstymus laikyti pasiekimu.

93 % Analitikų sako, kad priimdami svarbius sprendimus daugiau klausosi proto nei širdies.

Dažnai šių asmenybės tipų žmonėms labiau patinka įvairių idėjų ir hipotezių kėlimas nei jų praktinis įgyvendinimas, todėl kyla pavojus, kad juos pralenks kiti, tiesiog kruopščiai dirbantys savo darbą. Kartais Analitikai rizikuoja pelnyti tuščiai kalbančių reputaciją, pamiršdami, kad sumanymus reikia dar ir įgyvendinti.

Skatinami smalsumo

Analitikai iš prigimties labai smalsūs ir geba generuoti ne tik protingas, bet ir tikroviškas idėjas. Šių tipų žmonės itin linkę mokytis, jie nori patys viską išsiaiškinti, ne vien pasikliauti kitų išmintimi. Jie kaupia knygas, klausinėja mokytojų, inicijuoja debatus ar veda pokalbius interneto forumuose.

88 % Analitikų sako, kad juos intriguoja dalykai, kurie laikomi kontraversiškais.

Analitikai taip pat nenuilstamai siekia tobulėti. Aptikę klaidą, jie geba pasitelkti visą savo racionalumą, vaizduotę ir užsispyrimą, kad ją ištaisytų. Derindami tai su geresniu savęs pažinimu Analitikai gali labai išplėsti savo galimybių ribas – kad ir ką apie tai galvotų kiti.

Socialiai išrankūs

Analitikai kartais laikomi vienišais vilkais. Šių asmenybės tipų žmonės nebūtinai norės draugauti su visais, su kuriais susipažįsta, ir tikrai į savo ratą nepriims atsitiktinių žmonių vien tam, kad turėtų draugiją.

85 % Analitikų sako galintys visą savaitgalį praleisti vieni – jiems nenusibos.

Jei tenka rinktis, ar leisti laiką su mažai jiems įdomiu žmogumi, ar būti vieniems, absoliuti dauguma Analitikų pasirinks pastarąją galimybę. Ir galbūt ne visai subtiliai tai pasakys ar parodys. 71 % Analitikų tipų žmonių sako mokantys nutraukti nepageidaujamus pokalbius – tai kur kas daugiau nei bet kurios kitos tipų grupės kategorijoje. Dėl savo tiesmukumo Analitikai gali atrodyti nemandagūs, neprieinami ar nesocialūs, ypač toms asmenybėms, kurios labai vertina darnius santykius ar yra labiau linkusios prisitaikyti prie kitų.

Vis dėlto svarbu atminti, kad tik 17 % Analitikų idealiu socialiniu gyvenimu laikytų gyvenimą beveik vienumoje. Kur kas daugiau jų (atitinkamai 30 % ir 41 %) sako, kad norėtų turėti kelis gerus draugus – arba partnerį ir kelis gerus draugus. Todėl Analitikai tikrai nėra nesocialūs – jie veikiau labai socialiai išrankūs. Kaip ir kitų asmenybės tipų žmonės, jie trokšta socialinio ryšio, tačiau siekia būti su žmonėmis, kurie iš tiesų juos suprastų. Štai kodėl 46 % Analitikų sako, kad aktyviai ieško naujų draugysčių – čia juos lenkia tik Diplomatų grupės tipai.

Nepriklausomas protas

Analitikai nemėgsta sekti kitų pėdomis. Net 58 % šių tipų žmonių save laiko „labai nepriklausomais“, gerokai viršydami bendrą vidurkį. Nepriklausomumas nėra tik šių tipų savybė – tai yra esminė jų savivokos dalis.

77 % Analitikų sako besididžiuojantys savo nepriklausomumu.

Ši Analitikų mąstysena aiškiai pasireiškia akademinėje ir profesinėje aplinkoje. Šių asmenybės tipų žmonės viską kvestionuoja ir nenori tiesiog aklai patikėti, kad viskas yra taip, kaip sakoma. Tai galioja viskam, ką sako mokytojai ar vadovai. Iš pažiūros tai net gali atrodyti kaip nepagarba.

Vienoje apklausoje apie požiūrį į mokytojus Analitikai daug rečiau nei kitų tipų žmonės nurodė besižavintys savo mokytojais. Šis požiūris taip pat aiškiai matomas ir profesinėje srityje. Pavyzdžiui, 43 % Analitikų sako, kad mokėtų geriau atlikti vadovo darbą, jei būtų jo vietoje.

Ar tai kartais iš tiesų gali reikšti nepagarbą? Galbūt, bet tokio išrankumo šaknys gali glūdėti ir kitur. Analitikai dažnai tiek sau, tiek aplinkiniams (ir jų vadovai bei mokytojai tikrai nėra išimtis) taiko itin aukštus standartus. Analitikų pagarbą reikia užsitarnauti. Be to, dažnam Analitikui labai svarbu mokytis ir siekti profesinės sėkmės. 85 % Analitikų sako trokštantys būti svarbūs ir sėkmingi – ir jie nėra linkę toleruoti tingumo ar kvailumo.

Taigi nekeista, kad šių asmenybės tipų žmonės iš savo mokytojų ir vadovų reikalauja daug. Juk jei pastarieji yra nieko verti, tikėtina, kad tas sutrukdys ir ambicingų Analitikų sėkmei ar bent apsunkins jų kelią. Žinoma, Analitikai, kaip ir bet kurie kiti žmonės, anksčiau ar vėliau neišvengiamai susiduria su kokiu nors ne itin puikiu mokytoju ar vadovu. Norėdami tobulėti, jie turi išmokti išspręsti šiuos keblumus.

Problemos? Kokios problemos?

Žinote, kas daug kalba apie savo rūpesčius? Ne Analitikai. Iš tiesų 83 % Analitikų sako, kad dauguma žmonių per daug viskuo skundžiasi.

Tai nereiškia, kad šių asmenybės tipų žmonės negalvoja apie savo problemas ar juo labiau kad jie baidosi iššūkių. 61 % Analitikų sako, kad jiems patiktų būti atsakingiems už problemų sprendimą, o 85 % teigia, kad jiems patinka priimti sudėtingus iššūkius. Analitikai tiesiog labai nemėgsta savo rūpesčiais dalintis su kitais.

Didžiausia Analitikų stiprybė – tikėjimas savo gebėjimu spręsti problemas. Analitikai labiausiai iš visų asmenybės tipų pasitiki savo intelektu ir drąsiai imasi sudėtingų iššūkių. Vis dėlto nuėjus per toli, ši savybė gali virsti pasipūtimu – kas retai yra vertybė, tiek santykiuose, tiek kitose srityse. Tačiau jei Analitikams pavyksta suderinti savo intelektinę savikliovą su įgimtu smalsumu, šios asmenybės gali ne tik įveikti daugybę iššūkių, bet ir nuoširdžiai tuo mėgautis.

Sužinoti apie kitus vaidmenis